Usługi w chmurze są coraz bardziej popularne. Rynek jest tak bardzo wymagający, że firmy, które nie posiadają takich usług tracą klientów.

Pojawienie się chmury w informatyce nie zrewolucjonizowało rynku. Ale stopniowo coraz bardziej zdobywało rynek i teraz ma już całkiem spory udział. Jest to forma, która dla wielu jest nie do zaakceptowania, ale są osoby, firmy, instytucje, dla których jest to idealna forma korzystania z oprogramowania, czy jakichkolwiek usługi informatycznych. 

Coraz częściej firmy informatyczne posiadają w swojej ofercie możliwość usługi wynajmowania technologii. bardzo dobrym przykładem są takie firmy jak Microsoft czy Adobe. Pierwsza z nich nowe wersje pakietu biurowego MS Office wydaje właśnie w formie chmury. Również Adobe swoje najnowsze rozwiązania oferuje jako usługę. 

Ma to swoje wady i zalet. O wadach nie będę pisał. Do zalet z pewnością należy fakt, iż cała infrastruktura sprzętowa odpada. Wystarczy dowolny komputer z dostępem do internetu. Nie ma również znaczenia moc obliczeniowa naszego PC, bo cały system jest zainstalowany u dostawcy, a klient jedynie ma dostęp do tej usługi.

W przypadku firm graficznych taki układ jest nie do przyjęcia. Ale w przypadku, gdy firma od święta potrzebuje wykonać coś w programie Photoshop, wynajmuje ten pakiet na miesiąc, kończy projekt i nie przedłuża abonamentu. W takim przypadku jest to idealne rozwiązanie. 

Inaczej sprawa się ma w przypadku przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją. Tam bardzo istotnym elementem jest system ERP do zarządzania produkcją. Cała produkcja jest najważniejszym elementem w firmie i wszystkie podporządkowane jest właśnie tejże produkcji. Są firmy, które oferują programy klasy ERP w chmurze. Jednak mało która firma decyduje się na takie rozwiązanie. A w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw żadna firma nie korzysta z takich rozwiązań. 

Chmura ma dużo do zaoferowania i sporo zalet, jednak musi jeszcze się rozwijać, aby mogła jak równy z równym konkurować z stacjonarnymi programami.