Samorząd 4.0 
czyli witamy w eUrzędzie!

Smartfony, aplikacje mobilne, system powiadamiania klientów, płatności online… Cyfrowa rewolucja nie ominęła również samorządu i urzędów. Zobacz, ile wygody zyskasz, korzystając z platformy eUrząd! .

Dawniej dobra organizacja pracy urzędu opierała się na sprawnym zarządzaniu papierową dokumentacją. Kontakt z urzędnikiem równał się wizycie w odpowiednim okienku, gdzie mieszkaniec składał papierowy wniosek.

Wraz z rozwojem informatyzacji, w latach dziewięćdziesiątych, ten tradycyjny model zaczął powoli odchodzić w przeszłość. W drugim etapie rozwoju samorządu urzędnicy dostali nowe narzędzia, jakimi były komputery. Dzięki nim szybciej i wydajniej można było zbierać i obrabiać dane.

Trzecim etapem było umożliwienie obywatelom załatwienia spraw w urzędzie bez potrzeby wychodzenia z domu. W pierwszej dekadzie XXI wieku pojawiły się elektroniczne platformy, takie jak ePUAP i SEKAP. Odtąd można było sprawdzić dokumenty niezbędne do złożenia wniosku, wysokość wymaganych opłat lub termin realizacji sprawy. Wprowadzono też możliwość składania wniosku elektronicznego, umożliwiającego realizację sprawy zdalnie.

Ostatnia, czwarta rewolucja w urzędach wiąże się z rozwojem urządzeń mobilnych i aplikacji. Mieszkaniec nie tylko nie musi przychodzić do urzędu, ale też nie musi włączać komputera. Przypomnienie o racie podatku, informacja o zagrożeniu pogodowym, zgłoszenie uszkodzenia chodnika – do tego wystarczy smartfon i Internet. eUrząd to urząd mobilny i nowoczesny, a przez to bliższy mieszkańcom.

Dowiedz się więcej!